Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap H35 2019


Klubbmästerskapet för Herrar 35 spelades fredagen 5/4.

Ny singelmästare blev Richard Hedström som besegrade Bernt Petersson i en jämn final. Richard lyckade vinna med 11-9 i 5:te set. 

Dessutom spelades en dubbelturning där paren är sammansatta efter singelresultatet. Där segrade Olof och Egon.

Prispall H35 singel 2019

 2:an Bernt, Mästaren Richard och 3:an Marcus

Resultat:

  Singel
1 Richard Hedström
2 Bernt Petersson
3 Marcus Isaksson
4 Mats R Johansson
   
  Dubbel
1 Olof Öborn/Egon Nilsson
2 Marcus Isaksson/Jimmy Antonsson

 

 

H35 mästerskapen med en avlutande måltid är en mångårig tradition.

Nedan följer några historiska resultat för denna drabbning.

  Singel       Dubbel  
  1:a 2:a 3:a   1:a 2:a
2019 Richard Hedström Bernt Petersson Marcus Isaksson   Olof Öborn/Egon Nilsson Marcus Isaksson/Jimmy Antonsson
2018 Mats R Johansson Marcus Isaksson Olof Öborn   Dan Randelid / Rune Andersson Mats R Johansson/Arne Börjesson
2017 Robert Flatum Dan Randelid Marcus Isaksson   Mikael Olsson/Olof Öborn Arne Börjesson/Robert Flatum
2016 Martin Carlstein Marcus Isaksson Olof Öborn   C-O Jagebro/Kent Antonsson Olof Öborn/Rune Andersson
2015 Dan Randelid Martin Carlstein Robert Flatum   Ove Johansson/Olof Öborn Kent Antonsson/Rune Andersson
2014 Mats R Johansson Dan Randelid Olof Öborn   Kent Antonsson/Rune Andersson Marcus Isaksson/Niklas Karlsson
2013 Dan Randelid Martin Carlstein Olof Öborn   Olof Öborn/Arne Börjesson Marcus Isaksson/Tore Kärrbrand
2012 Ulf Cronqvist Olof Öborn Carl-Olof Jagebro   Mats R Johansson/Gert Karlsson Marcus Isaksson/Bosse Vennersten
2011 Dan Randelid Ulf Bengtsson Kent Antonsson   C-O Jagebro/Tore Kärrbrand Kent Antonsson/Ulf Nordström
2010 Ulf Bengtsson Kent Antonsson Carl-Olof Jagebro   Dan Randelid/Rune Andersson Ove Johansson/Alexander Keucken
2009 Dan Randelid Ove Johansson Ulf Bengtsson   Dan Randelid / Hasse Malmberg Martin Antonsson / Lasse Thelin
2008 Dan Randelid Ronny Bellmyr Kent Antonsson   Dan Randelid/ Ulf Nordström Olof Öborn/ Arne Börjessson
2007 Dan Randelid Olof Öborn Carl-Olof Jagebro   Ove Johansson/Arne Börjesson Olof Öborn/ Jan Wolter
2006 Mats R Johansson Ulf Bengtsson Carl-Olof Jagebro   Mikael Eriksson/Tore Kärrbrand Ulf Bengtsson/Bertil Jagerbro
2005 Dan Randelid Ulf Bengtsson Ove Johansson   C-O Jagebro/Tore Kärrbrand Olof Öborn/ Jan Wolter
2004 Dan Randelid Olof Öborn Ulf Bengtsson   Olof Öborn/Arne Börjesson PG Hedin/C-O Jagebro
2003 Dan Randelid Ronny Bellmyr Ove Johansson   Olof Öborn/Egon Nilsson Ronny Bellmyr/Ingvar Hellman
2002 Olof Öborn Mats R Johansson Dan Randelid   Birgit Jönsson/Ulf Bengtsson Dan Randelid/Ingvar Hellman
2001 ?          
2000 Mats R Johansson Olof Öborn Ove Johansson   Ove Johansson/Ronny Hellman Ulf Dovemark/Jan Wolter
1999 Mats Carlsson Olof Öborn PG Hedin   Ulf Dovermark/Bo Andersson PG Hedin/Hasse Malmberg
1998 ?          
1997 ?          
1996 Ove Johansson Mats R Johansson Bengt-Åke Norin   Mats Carlsson/Ulf Dovermark PG Hedin/Jan Granath
Uppdaterad: 06 APR 2019 16:19 Skribent: Olof Öborn
Epost: This is a mailto link

                                         räknare

 

 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
          
 
 
 
 

 

Postadress:
Varbergs BTK - Bordtennis
Boråsgatan 18
43245 Varberg

Kontakt:
Tel: 034080270
Fax: 034084488
E-post: This is a mailto link

Se all info