Hoppa till sidans innehåll

Månadstävlingen 2018-2019


Här presenteras resultaten från Varberg BTK:s klassiska klubbtävling -  "Månadstävlingen".

Resultat Slustspel 11 April 2019

1 Olof Öborn
2 Rune Andersson
3 Axel Björnberg
4 David Gustafsson
5 Sune Lindgren
6 Teodor Lundh
7 Tomoki Andersson
8 Melvin Sjölin
9 Erik Otterdahl
10 Erik Jansson
11 Casper Läräng
12 Bengt Svensson
13 Emil Andersson
14 Carl Schwartz
15 Elliot Sjögren

Resultat Månadstävling Mars 14/1 2019

Grupp 1        
Placering Namn Match  Set  
1 David Gustafsson 5-0    
2 Olof Öborn 4-1    
3 Sune Lindgren 2-3
 8-9  
4 Rune Andersson 2-3  7-10  
5 Teodor Lundh 2-3 7-11   
6 Rabet Mohammadi 0-5    
         
Grupp 2        
Placering Namn Match Set Bollar
1 Melvin Sjölin 3.1 9-3 135-88
2 Carl Schwartz 3-1 9.3 135-111
3 Bengt Svensson 3-1 9-4  
4 Edwin Karlsson 1-3    
5 Erik Otterdahl 0-4    
         
Grupp 3        
Placering Namn Match    
1 Pär Claesson 4-0    
2 Erik Jansson 3-1    
3 Tomoki Andersson 2-2    
4 Johan Söderman 1-3    
5 Emil Andersson 0-4    
         
Grupp 4        
Placering Namn Match    
1 Jimmy Antonsson 4-0    
2 Casper Läräng 3-1    
3 Simon Lindskog 2-2    
4 Elliot Sjögren 1-3    
5 Valter Björnberg 0-4    
         
Grupp 5        
Placering Namn Match    
1 Kevin Kastberg 5-0    
2 Recheb Emin 4-1    
3 Jod Chaddou 3-2    
4 Erik Nilsson 2-3    
5 Kaeri Nyberg 1-4    
6 Tim Sandstedt 0-5    

 

Slutställning efter 6 deltävlingar        
    Poäng Okt Nov Dec Jan Feb Mars
1 Olof Öborn 14100 1800 2300 2500 2200 2300 3000
2 Rune Andersson 11400 1600 2100 1700 1700 1700 2600
3 Sune Lindgren 11300 1200 1900 1900 1700 1900 2700
4 David Gustafsson 10000 1000 1600 2100 2100   3200
5 Rabet Mohammadi 9400 700 1500 2000 1500 1500 2200
6 Carl Schwartz 9300 800 1700 1600 1300 1600 2300
7 Teodor Lundh 7800   1400 1800   2100 2500
8 Erik Otterdahl 7000 500 700 1500 1200 1400 1700
9 Melvin Sjölin 6600 1400 1500   1300   2400
10 Erik Jansson 5700 300 1100 1400   1100 1800
11 Edwin Karlsson 5500   900 1200   1500 1900
12 Emil Andersson 5000   700 1300 900 900 1200
13 Bengt Svensson 4900       1400 1300 2200
14 Axel Björnberg 4300     2300 2000    
15 Tomoki Andersson 3800     1100   1100 1600
16 Elliot Sjögren 3500   900   1100 600 900
17 Casper Läräng 3000     900   800 1300
18 Erik Nilsson 2700   300 1100 700 100 500
19 Recheb Emin 2600     900 500 300 900
20 Olivia Karlsson 2200 900 1300        
21 Johan Söderman 2100         700 1400
22 Melker Stihl 2000 100 1000   900    
22 Pär Claesson 2000           2000
24 Simon Lindskog 1800         700 1100
25 Jimmy Antonsson 1500           1500
25 Valter Björnberg 1500     100 700   700
27 Ronny Bellmyr 1300 1300          
28 Ingemar Charleson 1100 1100          
28 Kevin Kastberg 1100           1100
30 Hannes Österbom 1000   200 700 100    
31 Jod Chaddou 700           700
31 Loke Dennfors 700     700      
33 Arvid Johansson 600     300 300    
34 Hassan Hameed Mahmud 500     500      
34 Viggo Johannesson 500   500        
36 Kaeri Nyberg 300           300
37 Tim Sandstedt 100           100

 

Resultat Månadstävling Februari  14/1 2019

Grupp 1        
Placering Namn Match    
1 Olof Öborn 5-0    
2 Teodor Lundh 4-1    
3 Sune Lindgren 3-2    
4 Rune Andersson 2-3    
5 Rabet Mohammadi 1-4    
6 Bengt Svensson 0-5    
         
Grupp 2        
Placering Namn Match Set Bollar
1 Carl Schwartz 4-1 14-6 180-154
2 Edwin Karlsson 4-1 14-6 198-173
3 Erik Otterdahl 4-1 14-9  
4 Erik Jansson 2-3    
5 Emil Andersson 1-4    
6 Johan Söderman 0-5    
         
Grupp 3        
Placering Namn Match    
1 Tomoki Andersson 5-0    
2 Casper Läräng 4-1    
3 Simon Lindskog 3-2    
4 Elliot Sjögren 2-3    
5 Recheb Emin 1-4    
6 Erik Nilsson 0-5    

Totalt efter 5 deltävlingar

    Poäng Okt Nov Dec Jan Feb
1 Olof Öborn 11100 1800 2300 2500 2200 2300
2 Rune Andersson 8800 1600 2100 1700 1700 1700
3 Sune Lindgren 8600 1200 1900 1900 1700 1900
4 Rabet Mohammadi 7200 700 1500 2000 1500 1500
5 Carl Schwartz 7000 800 1700 1600 1300 1600
6 David Gustafsson 6800 1000 1600 2100 2100  
7 Erik Otterdahl 5300 500 700 1500 1200 1400
7 Teodor Lundh 5300   1400 1800   2100
9 Axel Björnberg 4300     2300 2000  
10 Melvin Sjölin 4200 1400 1500   1300  
11 Erik Jansson 3900 300 1100 1400   1100
12 Emil Andersson 3800   700 1300 900 900
13 Edwin Karlsson 3600   900 1200   1500
14 Bengt Svensson 2700       1400 1300
14 Elliot Sjögren 2600   900   1100 600
16 Olivia Karlsson 2200 900 1300      
16 Erik Nilsson 2200   300 1100 700 100
16 Tomoki Andersson 2200     1100   1100
18 Melker Stihl 2000 100 1000   900  
20 Recheb Emin 1700     900 500 300
20 Casper Läräng 1700     900   800
21 Ronny Bellmyr 1300 1300        
23 Ingemar Charleson 1100 1100        
24 Hannes Österbom 1000   200 700 100  
25 Valter Björnberg 800     100 700  
26 Loke Dennfors 700     700    
26 Johan Söderman 700         700
26 Simon Lindskog 700         700
29 Arvid Johansson 600     300 300  
30 Hassan Hameed Mahmud 500     500    
30 Viggo Johannesson 500   500      

Resultat Månadstävling Janauri 24/1 2019

Grupp 1      
Placering Namn Match Set
1 Olof Öborn 4-1 14-4
2 David Gustafsson 4-1 13-5
3 Axel Björnberg 4-1 13-6
4 Sune Lindgren 2-3  
5 Rabet Mohammadi 1-4  
6 Melvin Sjölin 0-5  
       
Grupp 2      
Placering Namn Match Set
1 Rune Andersson 5-0  
2 Bengt Svensson 3-2 11-7
3 Carl Schwartz 3-2 10-7
4 Erik Otterdahl 3-2 10-9
5 Emil Andersson 1-4  
6 Erik Nilsson 0-5  
       
Grupp 3      
Placering Namn Match  
1 Elliot Sjögren 5-0  
2 Melker Stihl 4-1  
3 Valter Björnberg 3-2  
4 Recheb Emin 2-3  
5 Arvid Johansson 1-4  
6 Hannes Österbom 0-5  

Resultat Månadstävling December 13/12 2018

Grupp 1    
Placering Namn Match
1 Olof Öborn 4-0
2 Axel Björnberg 3-1
3 David Gustafsson 2-2
4 Sune Lindgren 1-3
5 Rune Andersson 0-4
     
Grupp 2    
Placering Namn Match
1 Rabet Mohammadi 4-0
2 Teodor Lundh 3-1
3 Carl Schwartz 2-2
4 Erik Jansson 1-3
5 Edwin Karlsson 0-4
     
Grupp 3    
Placering Namn Match
1 Erik Otterdahl 4-0
2 Emil Andersson 3-1
3 Erik Nilsson 2-2
4 Recheb Emin 1-3
5 Hannes Österbom 0-4
     
Grupp 4    
Placering Namn Match
1 Tomoki Andersson 5-0
2 Casper Läräng 4-1
3 Loke Dennfors 3-2
4 Hassan Hameed Mahmud 2-3
5 Arvid Johansson 1-4
5 Valter Björnberg 0-5

Resultat Månadstävling November 8/11 2018

Grupp 1      
Placering Namn Match Set
1 Olof Öborn 5-0  
2 Rune Andersson 4-1  
3 Sune Lindgren 3-2  
4 David Gustafsson 1-4 8-12
5 Melvin Sjölin 1-4 7-13
6 Teodor Lundh 1-4 3-14
       
Grupp 2      
Placering Namn Match  
1 Carl Schwartz 5-0  
2 Rabet Mohammadi 4-1  
3 Olivia Karlsson 3-2  
4 Erik Jansson 2-3  
5 Edwin Karlsson 1-4  
6 Erik Otterdahl 0-5  
       
Grupp 3      
Placering Namn Match Set
1 Melker Stihl 4-1 13-5
2 Eliot Sjögren 4-1 12-6
3 Emil Andersson 3-2  
4 Viggo Johannesson 2-3  
5 Erik Nilsson 1-4 7-14
6 Hannes Österbom 1-4 3-14

 Resultat Månadstävling Oktober 11/10 2018

Grupp 1    
Placering Namn Match
1 Olof Öborn 5-0
2 Rune Andersson 4-1
3 Melvin Sjölin 3-2
4 Sune Lindgren 2-3
5 David Gustafsson 1-4
6 Carl Schwartz 0-5
     
Grupp 2    
Placering Namn Match
1 Ronny Bellmyr 6-0
2 Ingemar Charleson 5-1
3 Olivia Karlsson 4-2
4 Rabet Mohammadi 3-3
5 Erik Otterdahl 2-4
6 Erik Jansson 1-5
7 Melker Stihl 0-6
Uppdaterad: 14 APR 2018 23:46 Skribent: Olof Öborn
Epost: This is a mailto link

                                         räknare

 

 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
          
 
 
 
 

 

Postadress:
Varbergs BTK - Bordtennis
Boråsgatan 18
43245 Varberg

Kontakt:
Tel: 034080270
Fax: 034084488
E-post: This is a mailto link

Se all info